0

Jeśli interesujesz się rozwojem osobistym i obserwujesz influencerów zajmujących się biohackingiem, to pewnie słyszałeś o kawie kuloodpornej. Czym właściwie jest sławna bulletproof coffee i jak ją zrobić?

Co to jest kuloodporna kawa?

Kawa kuloodporna to chwytliwa nazwa napoju, wypromowanego ok. 10 lat temu przez Dave’a Aspreya – amerykańskiego przedsiębiorcę i pisarza, założyciela spółek Bulletproof 360 i Bulletproof Nutrition. Magazyn Men's Health określił Aspreya jako „lifestyle guru”, a jego bulletproof coffee zyskała popularność w wielu krajach. Historia stojąca za kuloodporną kawą jest dosyć romantyczna. Przebywając w dalekim Tybecie, Dave Asprey zaobserwował, że miejscowi dodawali do herbaty masło z mleka jaków. Amerykanin po spróbowaniu takiej herbaty czuł się doskonale. Powiązał ten element diety także z długowiecznością Tybetańczyków. Po powrocie do Ameryki Asprey wynalazł zachodnią modyfikację – kawę ze „zwykłym” masłem z mleka krowiego oraz olejem kokosowym. Wg Aspreya kawa bulletproof daje niebywały zastrzyk energii i mocno podnosi efektywność ludzkiego ciała, dlatego zaleca się pić ją rano lub przed treningiem.

Wydaje się jednak, że w kawie kuloodpornej najlepiej działa na naszą wyobraźnię jej nazwa. Można odnieść wrażenie, że taki napój poprawi naszą odporność lub sprawi, że nie damy się przeciwnościom losu. Powodzenie ludzkich zamierzeń w znacznym stopniu zależy od nastawienia, więc jeśli wyobrazisz sobie, że bulletproof kawa pomoże Ci osiągnąć Twoje cele, to bardzo możliwe, że właśnie tak się stanie. Nie jest to jednak udowodnione naukowo, a kuloodporna kawa wraz z dietą proponowaną przez Aspreya jest krytykowana przez wiele środowisk jako nieskuteczna, a nawet szkodliwa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś samodzielnie ocenił działanie kawy bulletproof na Twój organizm. Składniki potrzebne do jej przygotowania są powszechnie dostępne w polskich sklepach, a dokładny przepis znajdziesz poniżej.

Kawa kuloodporna przepis

Jeśli chcesz spróbować kuloodpornej kawy, najlepiej zaparz ją rano lub przed treningiem. Wtedy na pewno zdążysz spalić dodatkowe kalorie, których dostarczy Ci tłuszcz dodany do tego napoju. Potrzebujesz dobrej jakości kawy, najlepiej ziarnistej i świeżo zmielonej, masła oraz oleju kokosowego lub MCT.

W oryginalnym przepisie należy zblendować od 1 łyżeczki do 2 łyżek oleju MCT z 1-2 łyżkami stołowymi masła (albo 1-2 łyżeczkami masła klarowanego Ghee). Taką miksturę dodaje się do zaparzonej kawy. Jeśli nie posiadasz oleju MCT, możesz skorzystać z tego przepisu:

Kawa kuloodporna – przepis:

  • Zaparz kubek dobrej jakości kawy.
  • Dodaj łyżkę masła.
  • Dodaj łyżeczkę oleju kokosowego.
  • Dokładnie rozmieszaj miksturę, by cały tłuszcz się rozpuścił.

Twoja bulletproof kawa gotowa! Jeśli pijesz kawę z mlekiem, możesz je dodać, jednak pamiętaj, że ten napój jest już bardzo tłusty. Wybierz więc mleko odtłuszczone lub lekkie mleko roślinne, np. ryżowe.

Kawa kuloodporna – czy to rozwiązanie dla każdego?

Skoro wiesz już, co to jest kuloodporna kawa, możesz świadomie zdecydować, czy chcesz wprowadzić ją do swojego jadłospisu. Na pewno nie zaszkodzi spróbować kombinacji kawy, masła i oleju kokosowego, aby sprawdzić, jak się po niej poczujesz. Jednak jeśli masz problemy z wysokim cholesterolem lub nadwagą, lepiej zachowaj czujność. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem przed wprowadzeniem tego tłustego napoju do codziennego menu.

Klasyfikacja oleju kokosowego jest sporna. Środowiska związane z biohackingiem, czyli wprowadzaniem organizmu na najwyższy poziom wydajności, zwykle gloryfikują ten tłuszcz jako doskonałe źródło energii. Część dietetyków uważa jednak, że jest to jeden z mniej zdrowych tłuszczów i zaleca zastępowanie go oliwą z oliwek, której właściwości zdrowotne są potwierdzone. Zachęcamy do próbowania nowych smaków z zachowaniem zdrowego rozsądku. Dobra kawa ze sprawdzonego źródła, np. ta polecana przez baristów, doda Ci energii solo, bez konieczności stosowania dodatków, takich jak masło i oleje roślinne. Jeśli chcesz wzbogacić swoją kawę o nowe walory smakowe, możesz bezpiecznie dodać przyprawy, takie jak cynamon, kardamon, kakao lub anyż.