0

To oczywiste, że kawosze posiadają zapas swojej ulubionej kawy, żeby nigdy nie zabrakło jej do rozpoczęcia nowego dnia. Co jednak jeśli zapasy są zbyt duże, zagapisz się i przeoczysz termin jej przydatności do spożycia? Czy terminu ważności kawy należy przestrzegać tak restrykcyjnie, że po jego minięciu kawa nadaje się już tylko do wyrzucenia? Czy może jednak przeterminowana kawa nie odbija się negatywnie na zdrowiu, a w dodatku nadal może dobrze smakować? Rozwiewamy wątpliwości!

Czy kawa może się przeterminować?

Na pytanie: “czy kawa może się przeterminować?” z pewnością odpowiadasz potakująco. W końcu na jej opakowaniu widnieje termin spożycia, więc oczywiste jest, że należy go przestrzegać. Prawda jest jednak dużo bardziej złożona. Przede wszystkim kawa polecana przez baristów to ta, która była palona nie dawniej niż 3 miesiące przed mieleniem i pakowaniem. Trzeba zatem wybierać produkty zaufanych marek, wierząc, że przestrzegają tej zasady. Prawidłowe, hermetyczne pakowanie przy zastosowaniu azotu, zamiast powietrza pozwala kawie zachować najważniejsze właściwości przez kilka miesięcy. Jeśli kawa jest odpowiednio przechowywana, to będzie nadawała się do spożycia także po terminie znajdującym się na jej opakowaniu. Sprawdź, czy nadal jest sucha, czy dobrze pachnie i jeśli nadal świetnie smakuje — śmiało ją pij!

Kiedy przeterminowana kawa szkodzi?

Co ważne, jeśli przechowujesz ją prawidłowo, nie musisz martwić się tym, czy przeterminowana kawa szkodzi. Ze względu na proces suszenia ani całe ziarna kawy, ani te zmielone nie mają większego wpływu na zdrowie. Głównym problemem jest wietrzenie kawy i utrata głębi smaku. Wyjątkiem stanowi zawilgocenie kawy. Jeśli do opakowania dostanie się wilgoć, może to prowadzić do powstania pleśni. Najprawdopodobniej zauważysz ją w postaci białego albo zielonego nalotu lub poczujesz jej nieprzyjemny zapach. Takiej kawy absolutnie nie należy spożywać!

Jak wykorzystać przeterminowaną kawę?

Jeśli jednak już się stało i kawa wyraźnie straciła swoją przydatność — nie martw się! Istnieje wiele pomysłów na to, jak wykorzystać przeterminowaną kawę. Zarówno dla całych ziaren, jak i dla zmielonej kawy znajdzie się szereg zastosowań. Rezygnując z jej wypicia, możesz zaparzyć ją w innych celach. Fusy z odrobiną olejku stworzą doskonały peeling do twarzy i do ciała, a po dodaniu żółtka dadzą świetną maskę do włosów. Sprawdzą się też jako składnik maski do włosów.  Fusy z przeterminowanej kawy mogą również posłużyć do odstraszenia komarów i muszek owocówek, które nie znoszą ich zapachu. Zimą fusy są coraz częściej używane jako alternatywa dla soli na ośnieżonych drogach. Natomiast wiosną i latem sprawdzą się jako naturalny nawóz dla roślin lubiących lekko kwaśną glebę!

Przeterminowana kawa ziarnista i rozpuszczalna — zastosowanie

Kawa ziarnista może posłużyć jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów w lodówce. Możesz też wykorzystać ją w celach dekoracyjnych, napełniając nią słoiczki lub oklejając ziarnami pudełka. Niestety, nie ma większych pomysłów na to, co zrobić z przeterminowana kawą rozpuszczalną. Jako że nie pachnie tak intensywnie jak jej mielona odpowiedniczka, nie ma też właściwości odstraszających ani aromatyzujących. Najlepiej więc starać się spożyć ją przed upływem terminu podanego na opakowaniu.

Jak przechowywać kawę, by zachowała świeżość?

Nie bez powodu dobre kawy sprzedawane są w hermetycznych, próżniowo zamkniętych opakowaniach. To właśnie one zabezpieczają ziarna lub zmieloną kawę przed niekorzystnym wpływem temperatury, wilgoci, światła. Po otwarciu opakowania nie powinno się przesypywać kawy, a jedynie zwinąć jego górną część i szczelnie spiąć klipsem lub spinaczem. Swoje właściwości zachowa też kawa w puszce do picia lub w dobrze zamkniętym słoiku. Świetnie, jeśli włożysz ją do puszki razem z opakowaniem. W ten sposób jeszcze lepiej ochronisz kawę przed działaniem czynników zewnętrznych. Wbrew przekonaniom, dla zachowania świeżości nie wkładaj kawy do lodówki. Niska temperatura neutralizuje olejki aromatyczne i pozbawia kawę zapachu, psując także jej smak.

Chociaż przeterminowanej kawy wcale nie musisz wyrzucać, to jednak warto unikać sytuacji, w których kończy się podany przez producenta termin przydatności do spożycia. Dobrze jest też wiedzieć, jak dbać o otwarte opakowanie kawy. Cenne wskazówki w tym temacie znajdziesz na naszej stronie. Dowiesz się m.in. Jak przechowywać kawę, aby zachowała swój aromat. Porady baristów pozwolą Ci lepiej poznać świat kawy i obchodzić się z nią wręcz po mistrzowsku!